Krabička do porodnice


Nedávno jsem s jednou maminkou řešila její strach z blížícího se porodu v porodnici. Postupně jsme společně odkrývaly skrytá zákoutí její mysli a podívaly jsme se na zoubek i jejímu traumatu z předchozího porodu prvního miminka. Naučila jsem ji některé vizualizační a relaxační techniky, které při porodu mohou pomoci  a úspěšně jsme přepsaly otisk negativního porodního zážitku z prvního porodu tak, aby dalšímu porodu nestál v cestě.

Abych zmírnila její úzkost z nemocničního prostředí, vzpomněla jsem si, že jsem kdysi u jedné porodní asistentky viděla „porodní oltář“ a tak jsem pro ni připravila jeho cestovní verzi, kterou si mohla vzít s sebou do porodnice.

Porodní oltář možná vypadá esotericky, ale ve své podstatě se jedná o účinnou vizualizační pomůcku, která napomáhá soustředění a zklidnění, posiluje záměr porodit tak, jak si přejeme a je také zdrojem, ze kterého můžeme čerpat vnitřní sílu spojením se s předměty, které pro nás mají hlubší význam.

Porod totiž není jen fyzická záležitost. Porodní oltář může v průběhu porodu pomáhat ve chvílích, kdy se maminka cítí zahlcená. Stává se tak oázou klidu a koncentrace, když se žena potřebuje spojit sama se sebou a se svým miminkem a vrátit se do svého vlastního středu. Je přípomínkou toho, že porod je i psychospirituální zkušenost, která může být značně posilující!

Většinou si do porodnice balíme tašku plnou praktických věcí.

Cestovní porodní oltář může být kouskem domova v cizím prostředí, kde se některé ženy cítí velmi zranitelné. Ve chvílích, kdy je nám po porodu v porodnici smutno může mít hluboce utišující efekt, protože si do krabičky můžeme jednoduše schovat drobnosti, které nám teplo domova připomínají. Navíc se dá snadno zaklapnout a uklidit do tašky v případě, že nám nejsou příjemné pohledy a poznámky okolí.

Vzít si s sebou do porodnice svůj cestovní porodní oltář může vyžadovat trochu odvahy, protože přeci jen v našich krajích není zvykem, že žena může vnímat porod i spirituálně. Je tedy dobré předem se informovat, zda je možné mít na porodním sále prostor pro osobní věci. Je fajn, když se o umístění porodního oltáře postará dula, porodní asistentka a nebo muž a vytvoří tak pro nás zázemí, kde se cítíme dobře.

Příprava krabičky do porodnice může být také krásnou součástí předporodního rituálu!

A jak krabička bude vypadat a co v ní bude záleží jen na vás a vaší fantazii.

Schovejte si do ní fotografie, porodní korále, kamínky, amulety, posilující obrázky, kartičky s afirmacemi, čajové svíčky na baterie a drobné dárečky od lidí, na kterých vám záleží. Dejte si do své krabičky cokoliv, co je vám milé a co vám pomáhá cítit se dobře. A pokud jsou na vás všechny ty korálky a kamínky až moc „ezo“, dejte si do krabičky klidně svou nejoblíbenější rtěnku od Diora a prstýnek po babičce.

Tady si můžete stáhnout a vytisknout kartičku s afirmací, která se do krabičky bude skvěle hodit!