Sv. Bernard z Clairvaux


Pro zajímavost s vámi dnes sdílím střípky z legendy o sv. Bernardovi z Clairvaux, který je ve středověkém umění často znázorňován, jak je kojen Marií, bohorodičkou.

Životem sv. Bernarada se jako stříbrná nit proplétá jeho velmi hluboký citový vztah k matce. Pocházel ze sedmi dětí a byl třetím ze šesti synů a jeho maminka ho v rozvíjení duchovního života podporovala na základě snů, které se jí zdály v těhotenství. Smrt maminky v roce 1107 ho nesmírně ranila a svou útěchu našel právě v modlitbách k Marii, k Matce boží.

Nakonec se rozhodl pro řeholní život, ve kterém dbal na přísnou disciplínu a ctnostný život.

Legenda vypráví, že jednoho dne, když se sv. Bernard modlil před sochou panny Marie se slovy: „Ukaž, že jsi má matka!“, socha obživla a z prsu vystříkla mléko sv. Bernardovi přímo do pusy. V jiné verzi příběhu sv. Bernard spí a ve snu se mu zdá, jak ho panna Marie přímo kojí. V dalším příběhu mu pak mléko bohorodičky pomohlo vyléčit zánět oka. Všechny příběhy jsou považovány za zázrak.

Ano, zázrak je, když dokážeme zpracovat svoje trauma ze ztráty milovaného rodiče tak, aby to co nejméně ubližovalo nám samotným i lidem kolem nás a dokonce dokážeme trauma přetavit v něco pozitivního, čím můžeme sebe i ostatní nakonec obohatit.

Dneska nám věda pomáhá odhalit to, co zdá se věděli lidé už i ve středověku a to že, mateřské mléko je ideální potravou pro dítě, je sterilní, má antibakteriální a hojivé účinky, pomáhá rozvíjet imunitu dítěte a je opravdu vynikajícím lékem na zánět spojivek! 

A samozřejmě nejenom to, kojení není jen potrava, ale je to útočiště a pocit bezpečí.

A i když se mamince z jakéhokoliv důvodu kojení nedaří a svoje dítě krmí kojeneckou výživou, stále je možné alespoň částečně některé benefity kojení uchovat – blízkost, kontakt kůže na kůži, krmení na požádání, pomalé krmení lahvičkami s nízkým průtokem atd.

Jak je vidět mateřská láska rezonuje našimi životy napříč staletími.

A jak řekl Erich Fromm:

„Maminka znamená potravu a lásku. Teplo a zemi. Být od ní milován, znamená žít, mít kořeny, být doma.“

Protože když o lásku maminky přicházíme, ztrácíme sami sebe, jsme vykořenění a cítíme se ztracení.

Tak důležité jsou pro nás naše maminky. A maminek by samozřejmě nebylo bez tatínků. Jedno neexistuje bez druhého. Patříme zkrátka ke své rodině a když v ní chybí Láska, respekt, pochopení, přijetí, pak velmi trpíme.

Stojí za to mírnit utrpení, hledat kořeny zla v našich životech a léčit je.

Nacházet Lásku, i když jsme ji ztratili.

Sv. Bernard ji našel zprostředkovaně v imaginární postavě panny Marie, protože to zřejmě pro něj byla ta nejbezpečnější volba.

My ostatní přeci jen můžeme hledat lásku v lidech z masa a kostí, protože to je konec konců to, po čem my všichni toužíme ze všeho nejvíc. I když to často znamená, že se musíme znovu učit důvěřovat druhým lidem. Věřit, že Láska skutečně existuje a že je jí dost pro nás pro všechny.

  • Malba: autor neznámý, olej na plátně, rok 1680, Peyton Wright galerie, Santa Fe