Na tu chvíli, kdy jsem se zamilovala do včel si vzpomínám úplně přesně!

I když…na začátku všeho byla vlastně Pestřenka. Bylo krásné léto roku 2007 a my jsme si s mužem vyrazili pod stan na Pastviny, abychom si užili krátkou dovolenou bez dětí. Jednoho vlahého večera jsme si po procházce zašli posedět na zahrádku a dali si pivo. Povídali jsme si /jak už tomu bývá většinou o tom, co asi tak dělají děti/, když v tom jsem si všimla, že kolem mého piva krouží hmyz. Nejdřív jsem si myslela, že je to vosa, ale byla to právě Pestřenka. A jak jsem ji tak pozorovala a ona bedlivě sledovala mě, najednou přiletěla blíž a sedla si na můj ukazováček. Byla to přímo magická chvíle. Bylo to pozvání do okouzlující říše hmyzu, které jsem přes počáteční rozpaky ráda přijala.

Spřátelit se s hmyzem mi samozřejmě chvíli trvalo a největší vliv na mou proměnu pak měla cesta do Amazonie, kde před hmyzem tak jako tak nebylo žádného úniku!

Moje cesta do Ekvádoru tak byla svým způsobem i cestou ke včelám. Cesta, která vedla zpátky domů, ke kořenům.

Ještě před tím než jsem si pořídila první úly, tak jsem si k bylinkové spirálce postavila „hotýlek pro hmyz“. Netrvalo dlouho a brzy se v něm zabydlely včelky samotářky, které s dětmi moc rádi pozorujeme.

V roce 2017, po deseti letech od mého prvního setkání s Pestřenkou, jsem si konečně byla jistá, že pořídit si úl není jen nějaký rozmar, ale vyzrálé rozhodnutí.

Pro včely jsem chtěla u nás přichystat domov, ve kterém by se cítily dobře a přirozeně a i proto jsem se rozhodla pro úl Warré. Velkým pomocníkem v rozhodování, který úl zvolit, mi pak byla krásná  knížka Bedněný úl, košnice a jednoduché úly plná praktických rad.  V mojí knihovničce si našly místo i jiné „včelařské“ knížky, které stojí za to si vypůjčit nebo koupit dříve než se člověk rozhodne pořídit si první včelstva.

Co jsem ale netušila bylo to, že úl, který jsem si vybrala nebude tak snadné  v Čechách sehnat. Ale nakonec se mi to podařilo!

Postupně sem budu přidávat články z mého „včelího dobrodružství“ plné krásných fotografií a příběhů ze života tohoto úžasného hmyzu! Máte se rozhodně na co těšit.

A já už se moc těším až zase rozkvete louka u našeho domu a já si udělám konvičku dobrého čaje, sednu si do stínu a budu pozorovat ten cvrkot.

A za tohle Ti, Pestřenko, patří můj velký dík!