Na tu chvíli, kdy jsem se zamilovala do včel si vzpomínám úplně přesně!

I když…na začátku všeho byla vlastně Pestřenka. Bylo krásné léto roku 2007 a my jsme si s mužem vyrazili pod stan na Pastviny, abychom si užili krátkou dovolenou bez dětí. Jednoho vlahého večera jsme si po procházce zašli posedět na zahrádku a dali si pivo. Povídali jsme si /jak už tomu bývá většinou o tom, co asi tak dělají děti/, když v tom jsem si všimla, že kolem mého piva krouží hmyz. Nejdřív jsem si myslela, že je to vosa, ale byla to právě Pestřenka. A jak jsem ji tak pozorovala a ona bedlivě sledovala mě, najednou přiletěla blíž a sedla si na můj ukazováček. Byla to přímo magická chvíle. Bylo to pozvání do okouzlující říše hmyzu, které jsem přes počáteční rozpaky ráda přijala.

Spřátelit se s hmyzem mi samozřejmě chvíli trvalo a největší vliv na mou proměnu pak měla cesta do Amazonie, kde před hmyzem tak jako tak nebylo žádného úniku!

Moje cesta do Ekvádoru tak byla svým způsobem i cestou ke včelám. Cesta, která vedla zpátky domů, ke kořenům.

Ještě před tím než jsem si pořídila první úly, tak jsem si k bylinkové spirálce postavila „hotýlek pro hmyz“. Netrvalo dlouho a brzy se v něm zabydlely včelky samotářky, které s dětmi moc rádi pozorujeme.

V roce 2017, po deseti letech od mého prvního setkání s Pestřenkou, jsem si konečně byla jistá, že pořídit si včely není jen nějaký rozmar, ale vyzrálé rozhodnutí.

Velkým pomocníkem v rozhodování, který úl zvolit, mi pak byla krásná  knížka Bedněný úl, košnice a jednoduché úly plná praktických rad.  V mojí knihovničce si našly místo i jiné „včelařské“ knížky, které stojí za to si vypůjčit nebo koupit dříve než se člověk rozhodne pořídit si první včelstva.

Postupně sem budu přidávat články z mého „včelího dobrodružství“ plné krásných fotografií a příběhů ze života tohoto úžasného hmyzu! Máte se rozhodně na co těšit.

A já už se moc těším až zase rozkvete louka u našeho domu a já si udělám konvičku dobrého čaje, sednu si do stínu a budu pozorovat ten cvrkot.

A za tohle Ti, Pestřenko, patří můj velký dík!