Úly Warré


Příprava úlů

Pro své vysněné úly jsem si jela až na druhý konec republiky, ale stálo to za to! Úly i ostatní vybavení jsem si pořizovala s dostatečným časovým předstihem, abych si vše stihla připravit před samotným obsazením úlů včelami a mohla jsem se pak soustředit na jednotlivé kroky bez toho, aby mi něco chybělo. Úlům jsem dopřála povrchovou úpravu lněným olejem s včelím voskem, která je netoxická a zvýrazňuje přirozenou krásu dřeva. Zatímco nátěr zasychal, měla jsem čas připravit si stojan na úly a dokonce vysázet i záhon medonosných trvalek mezi které patří například levandule, rozchodník, marulka, krásnoočka, šanta, dobromysl a další. V mém včelařském vybavení nechybí kvalitní včelařský oblek a rukavice, rozpěrák, košnicový nůž, rozprašovač na vodu, rojáček se smykem, výchytka na královnu nebo třeba i lis na med.

Loučky

Součástí přípravy úlů je i příprava louček, které je třeba opatřit tenkou vrstvou včelího vosku a kouskem mezistěny, aby včely měly vodítko, kde začít stavět. Já jsem svoje loučky navíc vybavila ještě mezerníky. Práce mi šla dobře od ruky i díky tomu, že mi s ní pomáhal synek.

Pořízení oddělků

Už při výběru úlu je důležité přihlédnout i k tomu, kde do něj později člověk sežene včely. Mít tak v okolí včelaře, který je ochotný vytvořit oddělek na míru do Warré, je vyhráno. Stejně tak by tomu bylo i s rojem nebo smetencem. Jenomže my v okolí žádného takového včelaře nemáme, takže nám zbývala jediná možnost a tou byl nákup oddělků na jiné rámkové míře. Pak ovšem vyvstala otázka, jak takový oddělek vůbec dostat do Warré? Odpověď na tuto otázku jsem po dlouhém hledání našla na jedné anglické stránce a pak i v knížce Bedněný úl, košnice a jednoduché úly od Friedricha Pohla. Co bych ale dala za názornější popis!

Postup jsem si tedy z anglické stránky přeložila do češtiny a jednotlivé kroky jsem si zapsala, abych přesně věděla, jak postupovat. Vybavená teoretickými znalostmi jsem pak s lehkou nervozitou mohla přistoupit k pořízení oddělků na rámkové míře 39×24 cm.

Před nákupem včel je důležité zařídit si  registraci nového včelaře, protože pro nákup včel /a i některého vybavení, léčiva atd./ může být vyžadováno registrační číslo chovatele. Nám se podařilo sehnat včelky v rámci našeho kraje, takže přesun oddělků byl rychlý a na cestě jsme nestrávili mnoho času. Oddělky v převozních krabicích jsme si přivezli v podvečer a umístili jsme je na budoucí stanoviště, kde jsme každému z nich dali medocukrové těsto a vodu a nechali jsme jim otevřenou ochrannou síťku, aby včely mohly volně vyletovat k prozkoumání okolí.

Oříznutí rámků na správnou míru

Následující den nás čekalo ořezávání rámků na Warré míru. Tuto činnost je dobré si předem naplánovat a připravit si také vše potřebné. Jedná se o poměrně invazivní metodu a tak člověk nechce nic podcenit.  Obrovskou výhodou pro nás bylo to, že jsme měli možnost ořezávat rámky uvnitř domu, protože není nic horšího než ořezávat rámky, na které se vrací včely. Štěstí jsme měli také na počasí, kdy bylo slunečno.

Co všechno jsme tedy potřebovali?

 • prázdnou bednu nebo rojáček a smyk
 • ochranný oblek, klobouk, rukavice
 • medocukrové těsto
 • smetáček nebo husí brk
 • rozprašovač s vodou, dýmák nebo cukřenku s moučkovým cukrem
 • výchytku na královnu
 • náběh – prkno + bílé prostěradlo
 • prkýnko
 • pilku na dřevo
 • štípačky na drátky
 • vroubkovaný nůž
 • misky na oříznuté plástve
 • kyblík na zbytky rámků
 • Warré loučku na vyměření
 • prázdný Warré nástavek
 • krejčovský metr nebo pravítko
 • misku s vodou a houbičku na utírání nektaru a medu

Všechno jsme měli při ruce, protože je důležité pracovat svižně, aby se včely mohly dostat do úlu co nejrychleji od smetení.

Během ořezávání se nám pod rukama vylíhlo i několik včel, což byl nezapomenutelný zážitek. Nechali jsme je vylíhnout a dali je stranou do misky s již oříznutými plástvemi. Později jsme včelky přendali zpátky na hotové plástve a odnesli je spolu s nástavkem k úlu. Jsem ráda, že jsme mohli pracovat ve dvou a že mi se vším pomáhal manžel, který venku ometal včely z rámků zatímco já jsem doma rámky ořezávala.

Zbytky pláství jsem si dala do misek /není od věci si je označit, aby bylo jasné ke kterému patří oddělku/ a později jsem je vymačkala a nechala odkapat. Po smíchání s trochou převařené a vychladlé vody vznikne sirup, který jsem vrátila včelám a zmizel než bys řekl med. Ostatní zbytky se dají zkompostovat – samozřejmě nejdříve vyndat drátky.  Rozřezané rámky čekají na spálení. Přepravní krabice se dají rozložit a recyklovat nebo  také spálit.

 

Postup práce:

 1. Do prázdné krabice jsem dala kousek medocukrového těsta.
 2. Z krabice s oddělkem jsme postupně vybírali rámky než jsme našli královnu. Odchytili jsme ji  opatrně výchytkou, abychom jí neublížili a dali jsme ji do krabice s těstem.
 3. Včely se mohou jemně pocukrovat moučkovým cukrem, zakouřit dýmákem a nebo orosit rozprašovačem. My jsme použili rozprašovač s levandulovou vodou a včely jsme sklepli do krabice ke královně. Zbylé včely manžel ometal lehce navlhčeným smetáčkem. Použít jde i husí brk. Je důležité, aby na rámku nezůstala žádná včela – někdy včely právě krmí a pak je třeba chvíli počkat a poté je smést k ostatním. Jakmile jsou včely smetené v krabici, jde rámek na oříznutí. Celý postup se opakuje dokud v krabici nejsou včely ze všech rámků oddělku /my jsme měli oddělek na pěti rámcích/.
 4. Pro samotné oříznutí jsem jako vodítko použila prázdnou Warré loučku, kterou jsem přiložila nahoru na rámek. Bohužel se při ořezávání nedá vyhnout rozříznutí plodů nebo zásob, takže jsem se alespoň snažila vyměřit vše tak, aby ztráty byly co nejmenší.
 5. Horní loučku rámku jsem nařízla na vyměřených místech pilkou na dřevo. Kde je třeba, tam jsem použila štípačky a přecvakla jsem drátek.
 6. Warré loučku jsem pak znovu přiložila na horní loučku rámku a pomocí krejčovského metru jsem si vyměřila cca 19-20 cm od horního okraje Warré loučky směrem dolů. Poté jsem ořízla plástev z obou stran podle Warré loučky tak, aby se loučka dala dát do úlu. Spodek plástve jsem seřízla podle vyměření metrem.
 7. Začistila jsem všechny drátky tak, aby se o ně včely nezranily.
 8. Hotovou loučku jsem dala do připraveného prázdného nástavku a případně poupravila, kde bylo třeba.
 9. Konce horní loučky manžel zmáčkl pomocí kombinaček tak, aby lépe zapadly na místo, protože byly trochu silnější.
 10. Zbytky plástve jsem ořezala do misky.
 11. Rámek jsem dala do kyblíku.
 12. Postup se opakuje pro všechny zbylé rámky v oddělku.
 13. Podle počtu rámků v oddělku jsem pak doplnila nástavek o loučky s voskem. V našem případě tedy tři loučky na nástavek.
 14. Vylíhlé včely jsem dala zpátky na plástev.
 15. Celý nástavek jsme pak odnesli k úlu a umístili.
 16. Předem jsme už měli připravený náběh z prkna a bílého prostěradla. Česno naplno otevřené, aby včely mohly vpochodovat dovnitř.
 17. Z krabice jsme opatrně vyndali výchytku s královnou a královnu jsme dali na plástev do úlu a úl jsme zavřeli.
 18. Včely jsme sklepli z krabice na náběh a kochali jsme se „včelím pochodem“, kdy včely začaly postupně pochodovat do úlu jako jeden muž.
 19. Včelkám jsme také předem připravili dostatek vody i krmení.
 20. Zvládli jsme to, je čas na malou oslavu…teď ještě zdárně přečkat zimu.

 

Po přemístění včel do nového úlu jsme okamžitě začali krmit. Navíc se zatáhlo a začalo pršet, takže krmíme téměř obden, když chvíli neprší. S krmením jsem si také musela poradit po svém, protože do Warré úlu se nevejde nějaké extra velké krmítko. Nakonec jsem zvolila „ukrajinské krmítko“ s obsahem 2 litry. Přidala jsem nahoru jeden prázdný nástavek a přes horní loučky jsem položila ustřiženou perlinku a na ni pak ještě stejně upravenou látku – oboje má uprostřed otvor, kterým mohou včely lézt do krmítka a zpátky do úlu. Česno nechávám během krmení zúžené. Včelky kontroluji pozorovacím okénkem a aktivitou na česnu. Pokud to počasí dovolí tak se snažím zkontrolovat, zda se plástve pod tíhou neuvolnily a nespadly, protože i to se samozřejmě může stát.

I když přesun oddělků na jiné rámkové míře může vypadat složitě, dá se s trochou přípravy a trpělivosti zvládnout během několika málo hodin. Uvidíme, jak se včelkám bude ve Warré úlech líbit a jak se prokoušou zimou. Určitě dám vědět! Zatím s námi prokázaly mimořádnou shovívavost!

Nejkouzelnějším okamžikem celého přesunu oddělků do Warré úlu byl rozhodně VČELÍ POCHOD!