Před pořízením prvních včelstev jsem se porozhlédla v nabídce knihkupectví a do mé knihovny tak přibyly další knížky, tentokrát se včelařskou tématikou. K výběru knížek jsem přistupovala s otevřenou myslí a bez předsudků, protože mi bylo předem jasné, že na českém knižním trhu nebude nabídka knížek týkajících se alternativního včelaření příliš velká.

Několik anglických knih jsem si objednala také přes Amazon.

A protože jsem se rozhodla pro úly Warré, tak samozřejmě nemohla chybět knížka „Beekeeping for all“ od Abbé Warrého, kterou si můžete zdarma stáhnout jako PDF tady. Počítejte ale s tím, že se bez angličtiny neobejdete, protože v češtině zatím nevyšla.

V mojí knihovně tedy mám následující tituly:

Ilustrované včelařství

Ekologie chovu včel

Podstata včel * Kosmická chemie

Včely a jejich svět

Včely jinak

Úspěšné včelaření

Praktický průvodce včelařským rokem

Včelaření nejen pro začátečníky

Začínáme včelařit

Víkendový včelař

Bedněný úl, košnice a jednoduché úly

Včelaření krok za krokem

Včelařův rok

Ekologický chov včel

Silná včelstva po celý rok

Care of bees in Warré and Top Bar Hives

Natural beekeeping with the Warré Hive

The barefoot beekeeper

Naučit se teorii z knížky může do začátku hodně pomoci osvojit si to základní, ale praxi se nic nevyrovná. Hodně informací se dnes dá najít také na internetu a na různých včelařských fórech, ale bez mučení se přiznávám, že svět internetových fór nevyhledávám, protože pro začátečníka může být spíš matoucí a v mnohém i demotivující,  názory jsou často protichůdné a leckdy podané s notnou dávkou arogance jako kdyby včelaři zapomněli na své vlastní kostrbaté začátky.

Nejlepším učitelem pro mě tak zůstávají samotné včely.